В събота за първи път в Пакистан беше използван изкуствен дъжд в опит да се пребори с опасните нива на смог в мегаполиса Лахор, съобщи АФП.
В рамките на първия подобен експеримент в южноазиатската страна самолети, оборудвани с техника за засяване на облаци, прелетяха над 10 района на града, който често е сред най-лошите места в света по отношение на замърсяването на въздуха.
„Подаръкът“ е осигурен от Обединените арабски емирства, заяви служебният главен министър на Пенджаб Мохсин Накви.
Екипи от ОАЕ, заедно с два самолета, пристигнаха тук преди около 10-12 дни. Те използваха 48 сигнални ракети, за да създадат дъжда“, каза той пред медиите.
По думите му до събота вечер екипът ще разбере какъв е бил ефектът от „изкуствения дъжд“.
ОАЕ все по-често използват сеитба на облаци, наричана понякога изкуствен дъжд или блускинг, за да създават дъжд в сухите райони на страната.
Модификацията на времето включва пускане на обикновена сол – или смес от различни соли – в облаците.
Кристалите насърчават кондензацията, която се образува като дъжд.
Тази технология е използвана в десетки държави, включително САЩ, Китай и Индия.
Според експертите дори много слаб дъжд е ефективен за намаляване на замърсяването.
Замърсяването на въздуха в Пакистан се увеличи през последните години, тъй като смес от нискокачествени дизелови газове, дим от сезонното изгаряне на реколтата и ниските зимни температури се сливат в застояли облаци смог.
Затварят училища и пазари в Източен Пакистан поради силно замърсения въздух
Столицата на провинцията Пенджаб Лахор стана един от градове в света с най-лошо качество на въздуха в света
Лахор страда най-много от токсичния смог, който задушава белите дробове на повече от 11 милиона жители на Лахор през зимния сезон.
Дишането на отровния въздух има катастрофални последици за здравето.
Според СЗО продължителното излагане може да предизвика инсулти, сърдечни заболявания, рак на белия дроб и респираторни заболявания.
Последователните правителства са използвали различни методи за намаляване на замърсяването на въздуха в Лахор, включително разпръскване на вода по пътищата и затваряне на училища, фабрики и пазари през уикенда, но с малък или никакъв успех.
Запитан за дългосрочна стратегия за борба със смога, главният министър заяви, че правителството се нуждае от проучвания, за да формулира план.