Български учен е водещ автор в мащабно проучване на НАСА.
Става въпрос за проф. Огнян Колев от Института по невробиология към БАН. Той е начело на мащабно изследване на учени от Американската космическа агенция, публикувано в престижното издание Journal of Vestibular Research, съобщават от Министерството на образованието.
Публикацията е плод на дългогодишен съвместен труд на НАСА и българския професор и проследява 20 полета на космическата совалка на НАСА и изследва проблемите в координацията на движенията на астронавтите.
Проучването засяга два аспекта – успешно пилотиране на космичния кораб, особено при приземяване и маневри през време на полет и правилното изпълнение на рутинните задачи и експерименти по време на полет.
Милена Стойчева подписа с НАСА споразуменията „Артемида“
За принципите за глобално сътрудничество в космическото пространство
„Колкото и да е напреднала и продължава да се усъвършенства технологията на космическия кораб и уредите му, от ключово значение за успешно осъществяване на полета и задачите му е човешкият фактор – астронавтът„, изтъква проф. Колев.
От МОН подчертават, че това е най-мащабното проучване, правено от НАСА досега, а водещата роля в него на проф. Колев е изключително признание за България.
Проф. Колев има още няколко съвместни статии с учени от НАСА, една от които беше публикувана преди няколко години в Nature Sci Reports.
„За мен е удоволствие, че повече от две десетилетия сътруднича с най-голямата научна организация в света – НАСА в провеждането на научни експерименти и че съм бил награждаван от нея“, заяви българският учен.
България предлага на САЩ сътрудничество в изучаването на космоса
Министърът на иновациите растежа Милена Стойчева проведе срещи с NASA, SpaceX и Intel