българско времебългарско време
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт

Абонирай се

Като се регистрирате, вие се съгласявате с нашите условия.

Не пропускайте

Мъж намери огромен златен къс в Австралия

март 28, 2023

Крум Зарков: Търси се парламент, който да реши докладите на САЩ

март 28, 2023

Медведев със злоба призова руснаците да пиратстват в Интернет

март 28, 2023
Facebook Twitter Instagram
Facebook Twitter Instagram
българско времебългарско време
АБОНИРАЙ СЕ
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт
българско времебългарско време
Home » Неотворените кутии от чувала на 2022 г., с които влизаме в 2023 г.
Местни

Неотворените кутии от чувала на 2022 г., с които влизаме в 2023 г.

Персоналот Персоналянуари 1, 2023Няма коментари13 минута четене
Дял
Facebook Twitter Reddit Telegram Pinterest електронна поща

Само преди часове изпратихме 2022 година и още не сме вкусили от новата, в която обаче, искаме или не, прекрачваме, носейки със себе си твърде много проблеми и сюжети от старата. Обобщенията обикновено се правят в края, а не в началото, но… В 2023 г. България навлиза с повече проблеми, които ще трябва да разрешава и които си носи от изминалата година. Повечето от големите събития, които впечатлиха обществото ни и разтърсиха политическата и социалната система не намериха разрешение в миналата година и май си ги носим като неотворени кутии от чувала на Дядо Мраз. Въпросът е отворим ли ги със закъснение, ще бъдат ли подаръци, или може да се окажат бомби.

Първият успешен вот на недоверие

На 22.06. 2022 г., правителството на Кирил Петков се превърна в първото, свалено след успешен вот на недоверие. “За” гласуваха 123 народни представители, “Против” 116. ГЕРБ, ДПС, Възраждане и напусналите управляващата коалиция ИТН свалиха кабинета Петков.

Вотът на недоверие бе внесен от ГЕРБ с мотива за провал във финансовата политика. Лидерът на ИТН обаче изкара на преден план “Македония!”.

Кирил Петков от парламентарната трибуна заяви, че е горд, че неговото правителство е първото свалено от Делян Пеевски, Бойко Борисов, Слави Трифонов и Елеонора Митрофанова, руският посланик у нас. Управляващата коалиция загуби парламентарно мнозинство и не успя да състави ново правителство след падането на кабинета Петков.

Поредните предсрочни избори

След като през 2022 година си починахме от маратонските избори на 2021 г. и гласувахме само веднъж, на 2 октомври, най-вероятно ни предстои да ходим до урните отново, и отново. Веднъж е сигурно – есента на тази новата 2023 година, ще има местни избори, но въпросът е колко пъти ще избираме Народно събрание в тази – един път, ако усилията в 48-то Народно събрание се провалят в съставянето на правителство, които текат и в момента, или два пъти, тъй като социологическите проучвания сочат, че при избори пролетта просто ще се преповтори вотът и парламентът ще бъде също толкова шарен и раздробен.

Консултации безкрай

Последните парламентарни избори се проведоха на 2 октомври и още в началото държавният глава Румен Радев заяви, че ще предостави нужното време за разговори и консултации на партиите в Народното събрание, за да се състави правителство. И до този момент парламентарната рулетка не се е завъртяла до край, като вторият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен едва на “Продължаваме промяната” едва на 3 януари 2023 г. Диалог, а и изобщо разговори за формиране на представително мнозинство обаче се не видят. Което пък поставя под въпрос изобщо мотивите за проточването във времето на този процес и кои и какви са точно залозите в рулетката.

Върнахме си хартията и времето назад

И докато разговори за съставяне на правителство не се водят, а и народните представители не са приели почти нищо то нужните 22 законови акта, нужни за усвояването на парите от Плана за възстановяване и устойчивост, то промените Изборния кодекс. Актът ще остане май единствения значим такъв, приет от 48 Народно събрание, който освен това успя да премине успешно и през вето на президента. Основната промяна е връщането на хартиената бюлетина, хартиения протокол и превръщането на машините за гласуване в едни принтери. Резултатите пък ще се сборуват на ръка или пък наум, защото не е изрично записано дали членовете на СИК имат право да използват калкулатори. Засега единственото сигурно е, че с хартията си върнахме поправените, преправените и надраскани до неразбираемост протоколи, както и удължихме посреднощните опашки за предаване на чувалите. Дали ще се намерят желаещи да участват в изборите, това не се знае още. Също така ще се види и колко по-малко ще поискат да се възползват от правото си на избор, което им беше дадено символично между машината и хартията.

Вдигането на ветото срещу РСМ

Един от големите въпроси на 2022 г. бе да се вдигне ли ветото срещу Северна Македония. На 24 юни народните представители приеха т.нар. френско предложение и свалиха ветото. По този начин бе отворен пътя на РСМ към преговори за членство в ЕС.

“За” гласуваха 170,”против” бяха 37, “въздържали се” – 21. Предложението бе подкрепено от ГЕРБ, “Продължаваме промяната”, Демократична България и ДПС, против – “Възраждане” и “Има такъв народ”, а БСП се въздържаха.

Темата Македония драматично раздели депутатите и открои невъзможното мнозинство, на което се крепеше правителството на Кирил Петков.

Ветото бе вдигнато. РСМ е свободна да преговаря за членство в ЕС, но трябва да изпълни определени условия, сред които е и вписването на българите в конституцията на страната. След това обаче в самата Северна Македония последваха палежи на културни центрове и демонстрация, сякаш засилена, на антибългарските настроения. Представителят на РСМ у нас неведнъж се разхожда до МВнР, както и предишни години, и няма никакви индикации, че каруцата на двустранните отношения и излязла от стария тупик.

Шенген през крив макарон

От години България се бори да стане част от шенгенското пространство. Тази година дори и Европейската комисия излезе с доклад, че страната ни е готова и е покрила всички изисквания. Ключовото гласуване в ЕП се проведе на 8 декември. Хърватия получи зелена светлина за Шенген. България и Румъния обаче нямаха този късмет, дали пък е късмет обаче?

Както предварително бяха обявили, Нидерландия и Австрия наложиха вето на България и Румъния. Президентът Румен Радев и вътрешният министър Иван Демерджиев отправиха критики, че това решение е обусловено от техни си вътрешнополитически борби и че Нидерландия добавя собствени допълнителни критерии. Едва след окончателните и разочароващи за нас резултати обаче Румен Радев призна, че мотивите на Нидерландия си остават старите, изтъкваните от години, мотиви – проблемите с върховенството на правото у нас. Така сякаш този път в гласуването Австрия се добави сякаш, за да не остави Нидерландия и този път сама.

Страна ни обаче запазва шансове за влизане в Шенген през 2023 г., доколко това наистина ще се случи е въпрос на време и реформи. Реформи, с които народните представители в 48-то Народно събрание, засега не се заемат, заети с по-важни дела и без да обръщат внимание дори и на това, че първо се говореше за шанс през пролетта на 2023, а пък после беше отложено за есента на 2023 г.

Еврозона ли?

В края на 2022 г. отново, за пореден път актуална стана темата България ще ли влиза в Еврозоната или няма да влиза. Иска ли да влиза или иска да си остане с националната валута и гордост български лев. България стана официално част от Европейския съюз през 2007 г. и още е извън Еврозоната, като дори в последните две години е на ръба на изпълнението на критериите за членство в т.нар. Клуб на богатите с тенденциите за увеличаване на бюджетния дефицит и високата инфлация. И понеже обичаме да се сравняваме – Хърватия подаде заявка за членство в ЕС през 2003 г., а от днес 1 януари вече е член и на Еврозоната и на Шенген официално. В България неофициално стартирахме наново обществената дискусия искаме ли, или не искаме. И тази дискусия няма нищо общо с по-сериозния въпрос – можем ли?

Пътеката от руското посолство до МВнР

През тази година отношенията между България и Русия достигнаха исторически ниско ниво. Такава е заявката основно на русофилите у нас и на самите руски власти. У нас пък Елеонора Митрофанова, представителят на РФ, не веднъж се разходи не само из страната, но и до Министерство на външните работи. През юни пък бяха отзовани 70 руски дипломати и технически сътрудници към Руското посолство, а пък дипломатът се оплака, че се гонят шофьори и готвачи. Явно шофьори все още не липсват, защото и в последните дни на 2022 г. Митрофанова стигна до Външно, привикана заради обявяването на издирване от страна на РФ на активиста и разследващ журналист Христо Грозев. Тя пък обяснила защо българските неделни училища в украинската Запорожка област не работят, а тези в Крим работели и български език се изучавал.

Отношенията между Русия и Запада се обтегнаха сериозно в края на февруари, след като руските войски нахлуха в Украйна. На Русия бяха наложени множество санкции, като целта беше така да се спре финансирането за военните действие и конфликтът да бъде прекратен.

Русия пусна списък с т.нар. неприятелски страни, в който включи този път и България. Реално изненаданите бяха малко, тъй като в списъка попаднаха всички европейски страни.

Роля за влошаването на българо-руските отношения имаше и руският посланик у нас Елеонора Митрофанова. Тя направи няколко изказвания, които преминаха границата на дипломацията и добрия тон и език, който направи впечатление с изрази “евроатлантически подлоги”.

Природен газ

През април “Газпром” спря доставките на синьо гориво за България, въпреки действащия дългосрочен договор до края на годината. България отказа да плаща за газа в рубли, както поиска Русия, променяйки едностранно условията по договора. В тази ситуация се оказахме заедно с Полша, а докато дойдат датите на плащания на останалите европейски страни условията отново се промениха. България обаче завърши годината без газ от Русия по дългосрочния договор, но пък с пусната газова връзка с Гърция, по която получаваме азерски газ. И макар властите да осигуриха газовите доставки за зимните месеци, остава да стои въпросът с евентуалното арбитражно дело, което ще се води между България и “Газпром” за неизпълнението на договора. На фона на общоевропейската газова криза, по-точно неразбория, България сякаш няма план и повтаря въпроса (по Чернишевски от 1862-63 г.) “Какво да се прави?”

Джигити с полицейски ескорт и чадъри

В началото на юли Георги Семерджиев причини тежка катастрофа на столичния булевард “Черни връх”, при която загинаха две млади жени. След това той избяга от местопроизшествието и се опита да се укрие, с донесена от полицайка стълба. В автомобила му бяха открити полицейски буркан и палка.

Разследването по случая установи: Семерджиев е шофирал с превишена скорост, под въздействието на наркотици, с фалшива шофьорска книжка, отнети над 80 контролни точки, пропускан преди това от службите безнаказано и въпреки засечени нееднократно нарушения. Георги Семерджиев влезе в съда с 5 обвинения през декември, а делото срещу него вероятно ще продължи през цялата 2023 г. и ще се припокрие като време и с делото срещу друг подобен случай – за катастрофата с полицейски ескорт на Околовръстното, при която загина френски гражданин. А и с това за катастрофата, при която загина Милен Цветков. Изненадани едва ли има.

Започналото разследване за покровителство над Семерджиев показа, че над него е имало полицейски чадър. По данни на МВР над 40 служители са му оказвали защита, но повече и по-сериозна информация така и не беше предоставена. В последните дни на изминалата година обаче бе обявено, че двама полицаи са се сдобили с обвинения за катастрофата на Околовръстното. Изненадани и тук едва ли ще има.

Чадърите не са само полицейски

През юни 2022 г. един прокурорски съд Васил Михайлов бе привлечен към наказателна отговорност за нанасяне на телесни повреди и заплахи. Прокуратурата се задейства едва след като кметът на Перник Станислав Владимиров обяви, че ще поведе протест срещу насилието в града. Сигналът за насилие и то безпричинно в началото бе един, а до края на годината продължиха да излизат нови и нови случаи. Самата прокуратура обяви, че вече е събрала 12 тома по разследването си. Самият Васил Михайлов прекара 5 месеца в ареста, но след това бе пуснат под домашен арест, нарушавайки мярката си за неотклонение още на следващия ден и доста трудно – с обжалване, бе вкаран отново в ареста. Там пък отново отправил заплаха – този път към полицейски служител, за което се води отделно, ново разследване.

Срещу Васил Михайлов се очертават обвинения за осем престъпления, извършени в периода от 21.11.2021 г. до 11.06.2022 г. на територията на град Перник – за нанасяне на средни телесни повреди на 3 лица, леки телесни повреди по хулигански подбуди на 2 лица, за непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и за закана с убийство.

Междувременно няма информация какво се случва с друг подобен случай, където отново се говореше за чадъри – Световрачене, Венци Боксьора. Действието се разви 2021 г., прехвърли 2022 и…

Какво още се случва в МВР

През тази година страната ни е изправена пред засилен мигрантски натиск. Почти всеки ден са залавяне групи от нелегални мигранти в различни части на страната.

Няколко тежки инцидента обаче белязаха годината, при които загинаха служители на МВР. Това повдигна въпроса за охраната на границата. През август в Бургас автобус с мигранти се вряза в полицейски автомобил, блокирал пътя му. Двама полицейски служители загинаха на място. През ноември граничар бе застрелян от трафиканти край Елхово. При друг инцидент на АМ “Тракия” микробус с мигранти удари полицейски бус, който е изчаквал на място да се включи в преследването. Пострада тежко един служител на МВР, който почина след няколко дни.

И отново се върнахме на темите за оградата по границата и подготвеността на кадрите в службите, които трябва да ни охраняват държавата. Както и през 2016 г., 2017 г. и…

Наводненията в Карловско

В началото на месец септември проливни дъждове заляха Община Карлово. Дъждовете причиниха наводнения. ВМЗ-Сопот временно спря работа. Няколко села се озоваха под вода, кал и трупи. Най-тежко засегнати бяха селата Богдан, Слатина и Каравелово. В Община Карлово беше обявено частично бедствено положение. За щастие бедствието не взе човешки жертви.

Бяха нанесени щети за милиони левове. Домовете на стотици хора бяха наводнени, пътища и мостове останаха под вода. В разчистването на щетите след природното бедствие се включиха много доброволци и военнослужещи.

Министерският съвет отпусна 19 милиона лева за възстановяване на щетите, но изплащането на финансовата помощ на най-тежко пострадалите започна чак през декември. Бяха осигурени около 50 фургона за временно пребиваване – и днес семейства са посрещнали новата година във фургони.

Припомняме бедствието в Карловско от 2022 г. и защото назад във времето почти няма две поредни години, в които да не съобщаваме за такива – Мизия, село Бисер, Варненския квартал “Аспарухово” и т.н. Навсякъде и при всяко едно такова бедствие има вода, кал, трупи, сеч, строителни материали и… още повече подозрения за корупция и още повече прехвърляне на отговорности. И така до следващия път.

Българите – къде сме ние?

След всичко изброено до тук, с което България встъпва в 2023 година, не може да се пропусне обаче и безпрецедентната мобилизация за българите, които въпреки, а може би именно въпреки, политическата криза доказаха, че държава се изгражда не е от политиците, а от гражданите.

  • Още в първите дни в наводнените и бедстващи села в Карловско се стекаха стотици доброволци от цялата страна, които с ръцете и упорството си започнаха да помагат на своите съграждани. Това се случи преди да дойде техниката, местната власт и държавата.
  • Първите украински бежанци, които влязоха в страната бяха приютени от българите без държавна подкрепа и организация. И до този момент хиляди украински семейства, предимно жени и деца, разчитат на съпричастието на българските граждани и бизнес. С настъпването на зимата те се отзоваха в гражданската кампания за събиране на средства и към Украйна пътуват вече стотици генератори, с които да се подпомогне оцеляването след руските удари по украинската енергийна система.
  • В първите дни на ноември месец стотици доброволци обходиха метър по метър, сигурно и по няколко пъти, околностите на Перник в издирване на 12-годишния Александър. Дни наред всички българи очакваха добрата новина, която се и случи – детето бе намерено живо и здраво след осем дни. Чудото за българското общество се случи, благодарение на доброволците.

Дял. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Telegram Reddit електронна поща

Подобни публикации

Крум Зарков: Търси се парламент, който да реши докладите на САЩ

март 28, 2023

Две катастрофи затрудниха движението на АМ “Тракия”

март 28, 2023

Шефът на СОС прати Борис Бонев да види как кипи ремонтът на тротоар в Горубляне

март 28, 2023

Бургаските охранители не обичат да ги изпреварват на пътя

март 28, 2023

Адвокат по морско право не вижда основания Румъния да задържа българските кораби

март 27, 2023

Яйца, агнешко и козунаци във фокуса на инспекциите на БАБХ

март 27, 2023
Добави коментар

Оставете коментар Отмяна на отговора

Последни новини

Мъж намери огромен златен къс в Австралия

от Персоналмарт 28, 2023

Австралиец, въоръжен с металотърсач, спечели джакпота, откривайки камък от 4,6 кг, съдържащ злато на стойност…

Крум Зарков: Търси се парламент, който да реши докладите на САЩ

март 28, 2023

Медведев със злоба призова руснаците да пиратстват в Интернет

март 28, 2023

Лихвите по кредитите стоят на относително ниски нива

март 28, 2023

Абонирай се

Вземете последните новини за България и света.

българско време
Facebook Twitter Instagram Pinterest
  • международен
  • Местни
  • Политика за поверителност
  • Общи условия
  • DMCA
  • Контакт
© 2023 Български времена. Всички права запазени.

Въведете по-горе и натиснете Enter за търсене. Натиснете Esc, за да отмените.