българско времебългарско време
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт

Абонирай се

Като се регистрирате, вие се съгласявате с нашите условия.

Не пропускайте

Русия планира изследване на Марс

март 26, 2023

Радев обяснява пак “прословутите” снаряди за Украйна: Не даваме

март 26, 2023

ЕК дава 109 млн. евро на фермерите у нас заради войната в Украйна

март 26, 2023
Facebook Twitter Instagram
Facebook Twitter Instagram
българско времебългарско време
АБОНИРАЙ СЕ
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт
българско времебългарско време
Home » Малък АЕЦ на 140 км. от Русе строи Румъния
международен

Малък АЕЦ на 140 км. от Русе строи Румъния

Персоналот Персоналянуари 6, 2023Няма коментари3 минута четене
Дял
Facebook Twitter Reddit Telegram Pinterest електронна поща

Първият малък модулен реактор в Европа ще заработи на около 140 км от Русе в Румъния. Това стана факт, след като северната ни съседка подписа договор с американската компания NuScale за фронт-енд инженеринг и проектно проучване с цел изграждане на електроцентрала с технологията NuScale VOYGR, съобщи Money.bg.

Избрана е площадката на ТЕЦ “Дойчещ” в окръг Дъмбовица, Южна Румъния. За целта стара топлоелектрическа централа беше разрушена в края на ноември.

През следващите месеци ще се правят оценка на въздействието върху околната среда, подземно геотехническо проучване, оценка на разходите и ред други подготвителни дейности, за да бъде изградена нова електростанция, базирана на NuScale VOYGR-6.

По класификацията на МААЕ, “малки” са реакторите с до 300 мегавата мощност. Още по време на Студената война подобни се внедряват в подводници, самолетоносачи, ледоразбивачи и експериментално в бойни самолети, а също и за научно-изследователски цели.

Съвременните малки модулни реактори интегрират всичките си системи в един моноблок с цел по-висока надеждност и по-лесна експлоатация на по-ниска цена. Освен това те позволяват групиране според необходимостта в дадения случай. Така например VOYGR-6 ще съдържа 6 малки 77-мегаватови реактора, способни да генерират обща мощност от 462 МВт.

Един от плюсовете на малките модулни реактори е, че по-рядко се налага да бъдат зареждани с гориво. В същото време, учени от Станфорд и Университета на Британска Колумбия посочват, че този вид реактори отделят 35 пъти повече ядрени отпадъци за единица произведена енергия в сравнение с големите енергоблокове.

ТЕЦ “Дойчещ” е буквално до къщите на хората в градчето. От екологичната организация “Грийнпийс” обявиха, че ядреният проект се придвижва към реализация без обществено обсъждане и без да има яснота колко голям ще е периметърът около новата централа.

“Освен рисковете, породени от съмнителното местоположение на реакторите, този проект изисква огромни разходи за изпълнение и поддръжка – разходи, които не са оправдани, когато ги сравним с производствения капацитет на тези съоръжения. Освен това тази технология е все още в процес на разработване и нейното прилагане е трудно. На практика никъде по света няма малки модулни реактори; проектът за атомна електроцентрала, предложен от NuScale, компанията, която продава реакторите, дори не е достигнал етапа на работещ прототип”, посочиха през ноември активистите.

За изграждането на такъв тип ядрена мощност в Европа първи заговори американският президент Джо Байдън по време на Партньорството за глобална инфраструктура и инвестиции през юни миналата година. Проектната компания RoPower Nuclear, която е поравно собственост на ядрения оператор Nuclearelectrica и партньора ѝ Nova Power & Gas, получи през октомври 14 млн. долара грант от Американската агенция за търговия и развитие, припомня SeeNews.

“Подписването на договора е в резултат на почти четири години сътрудничество, изследвания и проучвания, за да гарантираме, че избираме най-безопасната и ефективна технология, както и правилното й местоположение. Това също така демонстрира, че партньорите споделят едни и същи ценности и ангажимента да изградят по-зелено и по-устойчиво бъдеще за следващите поколения”, заяви Космин Гица, управляващ директор на Nuclearelectrica.

Компанията притежава атомната електроцентрала “Черна вода” с двата ядрени блока CANDU, всеки с инсталирана мощност от 700 МВт, и завод за ядрено гориво в Питещ. През ноември тази година Вашингтон обяви, че ще предостави 3,05 млрд. долара финансиране за изграждането на два нови реактори на първата румънска АЕЦ.

Целта е новите мощности в “Черна вода” да заработят до 2030 г.

Дял. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Telegram Reddit електронна поща

Подобни публикации

Блумбърг: Пригожин се готви да прехвърли частната си армия в Африка

март 25, 2023

Зеленски се появи и в Херсон

март 25, 2023

Полицай е прострелян при обиски в Германия

март 25, 2023

Русия заплаши Украйна с трагични последици на религиозната ѝ война

март 25, 2023

САЩ не очакват, но са готови за скорошно нахлуване на Китай в Тайван

март 25, 2023

Рекорден брой кандидатствали за убежище у нас

март 25, 2023
Добави коментар

Оставете коментар Отмяна на отговора

Последни новини

Русия планира изследване на Марс

от Персоналмарт 26, 2023

“Роскосмос” и Руската академия на науките проучват възможността за изследване на Марс, като вземат предвид…

Радев обяснява пак “прословутите” снаряди за Украйна: Не даваме

март 26, 2023

ЕК дава 109 млн. евро на фермерите у нас заради войната в Украйна

март 26, 2023

Държавният каталог с цени на храни е готов – foodprice.bg

март 25, 2023

Абонирай се

Вземете последните новини за България и света.

българско време
Facebook Twitter Instagram Pinterest
  • международен
  • Местни
  • Политика за поверителност
  • Общи условия
  • DMCA
  • Контакт
© 2023 Български времена. Всички права запазени.

Въведете по-горе и натиснете Enter за търсене. Натиснете Esc, за да отмените.