българско времебългарско време
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт

Абонирай се

Като се регистрирате, вие се съгласявате с нашите условия.

Не пропускайте

Пожарната във Велико Търново на крак заради критични нива на река Янтра

юни 1, 2023

Германски крайноляв активист е осъден на затвор за нападение над неонацисти

юни 1, 2023

Окончателно: С 15% по-ниска цена на газа за юни

юни 1, 2023
Facebook Twitter Instagram
Facebook Twitter Instagram
българско времебългарско време
АБОНИРАЙ СЕ
  • Начало
  • Местни
  • международен
  • икономика
  • Редакционна
  • Забавление
  • Спорт
българско времебългарско време
Home » В средата на ЕС сме по “вяра в Бог”, атеистите се увеличават
международен

В средата на ЕС сме по “вяра в Бог”, атеистите се увеличават

Персоналот Персоналмарт 20, 2023Няма коментари4 минута четене
Дял
Facebook Twitter Reddit Telegram Pinterest електронна поща

Българите са сред умерено религиозните в глобален план. “По-скоро скептици, но последните години има и известна динамика”. Това са част от изводите от Глобално проучване на “Галъп интернешънъл”, проведено август-октомври 2022 г.

У нас 53% заявяват, че са религиозни. Близо една трета (29%) не се възприемат като религиозни хора, а една десета са атеисти (9%). Други 10 на сто не могат да преценят как да отговорят.

Страната ни е по-скоро в средата (или дори малко под нея) на “класацията” по декларирана религиозност – под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които са наблюдават в други държави. България е близка по нагласи до другите източни държави от ЕС. Обществото ни обаче е по-религиозно в западноевропейските държави.



Тези нагласи и у нас се запазват по-скоро стабилни през последните години – делът на определилите се като религиозни остава същият, но атеизмът като че ли расте. Минимален спад има сред дела на заявилите, че не са вярващи.

И у нас, както и в повечето държави по света, вярващите в съществуването на Бог (58%) изглежда са повече от определящите се като вярващи изобщо. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни. Малцина не знаят как да отговорят. Отговорите на българите отново се доближават до средните, регистрирани за ЕС – по-близко до тези на респондентите от източните държави на Съюза. Вярата в съществуването на Бог у нас се запазва на същите декларирани нива през последните години.

Снимка 611011


Българите сякаш са скептици за живота след смъртта. 34% у нас вярват, че има, но 39% не вярват, че нещо се случва, след като животът ни приключи. 20 на сто не са сигурни, а малцина не могат да отговорят. По този показател регистрираните у нас нагласи са под средните за ЕС – както за държавите от западната част на Съюза, така и от източната. Въпреки това делът на деклариралите, че вярват, че има живот след смъртта у нас, е повече от регистрирания през 2016 г – 29%.

Обществото ни е по-скоро сред скептичните и за съществуването на рай (32% казват, че има, но 42% – че няма) и ад (29% вярват, а 43% – не). Декларираните от българите нагласи съвпадат с регистрираните средно за Съюза, който също се оказва сред най-скептичните региони по отношение на вярата в ад и рай. И по този показател обаче декларираната сега вяра у нас е по-висока от тази през 2016 г. Тогава 23% вярват в ада и 25% – в рая.

Общо 57 768 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода “лице в лице”, по телефона или онлайн.

По света

Две трети (62%) от анкетираните по света казват, че са религиозни, а всеки четвърти казва, че не е религиозен. Заявените атеисти са 10%. Останалите не са сигурни в отговора си.

Текущата вълна на проучването допълнително потвърждава, че възрастта, доходите и образованието са сред най-важните демографски показатели, свързани с нивото на религиозност. Колкото по-високи са доходите и образованието, толкова по-малка е вероятността човек да се самоопредели като религиозен. Колкото по-ниска е възрастта – толкова по-висока е декларираната религиозност.

Хората в ЕС и Източна Азия и Океания изглежда са в най-малка степен вярващи – с дялове от около 40%, потвърждаващи, че са религиозни. Хората от Субсахарска Африка, Южна Азия и европейските държави извън ЕС, от друга страна, споделят в много по-голяма степен, че са религиозни (до 90% в някои държави).

Тези нагласи в различните региони по света също се запазват стабилни през годините. Днес делът на самоопределилите се като религиозни е почти равен – 60% в Щатите и 62% в Русия.

Най-религиозни страни по света в проучването сега са Кения, Сенегал, Пакистан, Етиопия и Косово. Най-малко религиозни според собственото им самоопределение са хората в Япония, Чехия, Швеция и Виетнам.

Дял. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Telegram Reddit електронна поща

Подобни публикации

Германски крайноляв активист е осъден на затвор за нападение над неонацисти

юни 1, 2023

Заради Олимпиадата Париж гони бездомниците и просяците

юни 1, 2023

Сделката за дефолта мина в Конгреса

юни 1, 2023

Южнокорейското разузнаване за здравето на Ким Чен-ун: Тежи близо 140 кг.

юни 1, 2023

САЩ представиха нов военен пакет от $300 млн. на Украйна

юни 1, 2023

Две деца са убити при руската ракетна атака срещу Киев

юни 1, 2023
Добави коментар

Оставете коментар Отмяна на отговора

Последни новини

Пожарната във Велико Търново на крак заради критични нива на река Янтра

от Персоналюни 1, 2023

Река Янтра във Велико Търново доближава критично високи нива, съобщава Нова телевизия. Нивото на водата…

Германски крайноляв активист е осъден на затвор за нападение над неонацисти

юни 1, 2023

Окончателно: С 15% по-ниска цена на газа за юни

юни 1, 2023

Омбудсманът алармира, че новият правилник за ТЕЛК оставя нерешени проблеми

юни 1, 2023

Абонирай се

Вземете последните новини за България и света.

българско време
Facebook Twitter Instagram Pinterest
  • международен
  • Местни
  • Политика за поверителност
  • Общи условия
  • DMCA
  • Контакт
© 2023 Български времена. Всички права запазени.

Въведете по-горе и натиснете Enter за търсене. Натиснете Esc, за да отмените.