“Роскосмос” планира да изстреля биологичния спътник “Бион-М-2” с мишки и мухи на борда не по-късно от 31 юли 2024 г. Това съобщи за ТАСС ръководителят на Научно-техническия проект – заместник-главният конструктор на Института по медико-биологични проблеми (ИМБП) на Руската академия на науките, доктор на биологичните науки Владимир Сичев.
Биологичният спътник ще бъде изведен в орбита като подготовка за по-нататъшното създаване на руската орбитална станция (РОС).
“Времето за изстрелванене се е променило, планира се да бъде изстреляно през 2024 г. Има график за догонване, който гласи, че изстрелването трябва да се състои не по-късно от 31 юли, “, каза Сичев.
Първоначално беше планирано устройството да бъде изпратено в орбита с надморска височина 800 км (орбиталната височина на Международната космическа станция (МКС) е 400 км). “Цялото оборудване се разработва от самото начало, не се правят специални промени в това оборудване, в противен случай няма да можем да летим през 2024 г. Следователно оборудването, което е създадено първоначално, ще бъде използвано, независимо от каква орбита ще бъде устройството влетят”, отбеляза Сичев.
По думите му в момента продължава процесът на създаване на бордово и научно оборудване.
“Подготовката на космически кораб включва цяла поредица от работи, които са свързани не само с научното, но и с бордовото оборудване. След това те преминават различни тестове, включително в работилницата. След тяхното завършване устройството ще бъде изпратено в Байконур Космодрум Част от оборудването за “Бион-М-2” вече е предадено на главния изпълнител – РЦК “Прогрес” АД, част се тества, има оборудване, което ще бъде доставено преди Нова година, а друго след тази дата”, добави специалист.
“Роскосмос” разкри причината за провала на “Луна 25”
Провал на космическите амбиции на Кремъл
Сичев също каза, че промяната в орбитата не е повлияла на състава на животните: 75 мишки и плодови мухи ще бъдат изпратени на биосателита. “Всички, които първоначално бяха планирани, ще летят”, каза той.
“Бион” е серия от вътрешни космически кораби за биологични изследвания. По-специално, учените се интересуват от ефектите на радиацията и безтегловността върху живите организми. Основен обект на изследване в рамките на проектите Бион-М са мишките.
Също така с помощта на устройството трябва да бъдат изпратени в орбита мухи, растения и микроорганизми. Първият такъв апарат, наречен Космос-605, е изстрелян през 1973 г.
През 2013 година в орбита беше отправен първият спътник от серията “Бион-М”. На борда му в космоса живяха гекони, охлюви и колонии различни микроорганизми.